خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

سنت و مدرنیته در تاریخ‌نگاری و تاریخ‌نگری عبدالله مستوفی

  چکیده

       فضای فکری دوران ناصری تا سقوط دیکتاتوری رضاشاه را می‌توان اوج تقابل سنت و مدرنیته دانست. این فضا تأثیری انکارناپذیر بر عقاید و باورهای نخبگان آن دوران گذاشت و رویکردهای متفاوتی نسبت به دو مقوله‌ی سنت و مدرنیته در آنها به وجود آورد. عبدالله مستوفی یکی از این نخبگان است که کتاب او با عنوان «شرح زندگانی من» را باید یکی از منابع مهم در تاریخ دوره‌ی قاجار به شمار آورد؛ این کتاب اطلاعات منحصربه‌فردی از اوضاع اجتماعی و اداری آن دوران را در بردارد.   

       این پژوهش ضمن پذیرش شرح‌حال‌ها به عنوان یکی از شاخه‌های تاریخ‌نگاری، سعی دارد به اين سوال پاسخ دهد كه فضاي فكري حاكم بر دوران ناصری تا پایان پهلوی اول چه تاثيري بر تاریخ‌نگاری و تاریخ‌نگری عبدالله مستوفی در کتاب «شرح زندگانی من» داشته است.

      براساس یافته‌های این پژوهش، تاریخ‌نگاری (نثر، شیوه‌ی نگارش، منابع مورد استفاده و چگونگی ارائه‌ی مطالب) و تاریخ‌نگری (تاریخ‌نگری متاثر از اعتقادات دینی، اوضاع جامعه و نقد اوضاع زمان مورخ) عبدالله مستوفی در کتاب «شرح زندگانی من» متأثر از فضای حاکم بر جامعه به صورت تلفیقی از باور به سنت و مدرنیته نِمود پیدا کرده است.

   

  واژه‌های کلیدی: تاریخ‌نگاری و تاریخ‌نگری، سنت و مدرنیته، عبدالله مستوفی، شرح زندگانی من، دوره‌ی قاجار، دوره‌ی پهلوی.

   

  پذیرفته شده برای چاپ در مجموعه مقالات و ارائۀ سخنرانی در سومین کنگرۀ تاریخدانان ایران

   

  لینک برنامه های کنگره:

  http://ishistory.ir/?a=content.id&id=3485

   

   

   

   

   


  این مطلب تا کنون 9 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : دوران ,عبدالله ,زندگانی ,کتاب ,تاریخ‌نگاری ,تاریخ‌نگری ,«شرح زندگانی ,عبدالله مستوفی ,کتاب «شرح ,دوران ناصری ,
  سنت و مدرنیته در تاریخ‌نگاری و تاریخ‌نگری عبدالله مستوفی

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر